Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Vékás János: A sajtóról. - Napló, 1990. VII. 4., 23.

 

A VMDK nem párt, nem is csak olyan politikai szervezet, amely aktív szerepet kíván játszani a többpártrendszerben. Arra is igényt tart, hogy olyan érdekszervezet legyen, amely keretében a vajdasági magyarok kialakítják, kifejezik és képviselik kollektív érdekeiket, méghozzá olymódon, hogy megtalálják a Vajdaságban élõ nemzetek és nemzeti kisebbségek együttélésének olyan modelljét, amely a tolerancián és a különbözõségek kölcsönös tiszteletén alapul.

E szempontból tekintek a most napirenden lévõ problémára, a tájékoztatási eszközök helyzetére is.

Úgy vélem, hogy a magyar nemzeti kisebbség alapvetõ érdeke, hogy kereteiben is ugyanolyan demokratizálódási folyamatok játszódjanak le, mint a köztársaság egészében.

A kisebbségi tájékoztatás az elmúlt évtizedekben különösen erõs neosztálinista nyomás alatt volt. Bár a vertikális szervezõdésre vonatkozó minden törekvést nacionalizmusként bélyegeztek meg, létezett a »rejtett vertikalizmus« rendszere, amely nem a szellemi élet összehangolását és ösztönzését, hanem a kisebbségi kollektivitásban jelentkezõ demokratikus kezdeményezések ellenõrzését és elfojtását szolgálta.

A dogmatikus vajdasági vezetõség 1988-ban bekövetkezett bukásával teret kapott a demokratikus kezdeményezés, de megvalósítására még nincs meg se a jogi alap, se a megfelelõ intézményrendszer.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége úgy véli, hogy a kisebbségek jogait és szellemi életük demokratikus fejlõdésének feltételeit Szerbia alkotmányával kell szavatolni, lehetõvé téve a személyi elven alapuló kisebbségi önkormányzatok létrejöttét Vajdaságnak, mint Szerbia tartományának a keretében. Hisszük, hogy e megoldás annak az elvnek a szellemét tükrözi, amely szerint a szuverenitás letéteményese a polgár, aki önkéntesen nyilatkozik arról, hogy egy kollektivitás tagjának tekinti magát, vagy más cselekvésével juttatja ezt kifejezésre. E kisebbségi önkormányzatnak olyan demokratikus viszonyrendszert kellene kialakítania, amely szavatolná a sajtószabadságot is. A tájékoztatási eszközökben ugyanúgy lehetõség kellene hogy legyen a különbözõ szemléletek demokratikus kifejezésére és ütköztetésére, mint magában a VMDK-ban, amelynek tagjai között ott vannak a Demokrata Párt, a Népi Radikális Párt vagy a Kommunista Szövetség tagjai, sõt egyes helyi vezetõi is.

Ilyen értelemben úgy véljük, hogy a kisebbségek nyelvén állami dotációval megjelenõ lapoknak a kisebbségi önkormányzatokhoz kell tartozniuk. Abból kiindulva, hogy a VMDK-t a vajdasági magyarok kisebbségi önkormányzata embrionális változatának tekintjük, úgy véljük, hogy VMDK felelõsségteljen átvehetné a tájékoztatási eszközökkel kapcsolatos hatáskör azon részét, amelyet az állam ráruház, és vállalhatná a felelõsséget azért, hogy ezeknek az intézményeknek a berendezkedését és mûködését alkalmazza a gazdásítás és a többpárti parlamentarizmus gazdasági és politikai feltételeihez.